Filmowanie ślubów – jak powinien wyglądać dobry film ślubny?

dobry film ślubny

Filmowanie ślubów – jak powinien wyglądać dobry film ślubny?

Wasz ślub to najpiękniejszy dzień w życiu i bez wątpienia należy mu się najpiękniejsza oprawa. Jednym z ważniejszych elementów, który pozwoli Wam w pełni upamiętnić wydarzenia z tego dnia jest dobry film ślubny. Jednak film ślubny filmowi ślubnemu nie równy. Na rynku istnieje wiele różnych wykonawców, którzy oferują usługi wideofilmowania, filmowania ślubów czy tworzenia filmów ślubnych. Jak powinien wyglądać dobry film ślubny?

Filmowanie ślubów – dobry film ślubny to świetne ujęcia

Każdy film ślubny składa się z ujęć. Ujęciem nazywamy fragment filmu znajdujący się między cięciami, czyli między przeskokami kamery od jednej do drugiej akcji. Podstawą każdego filmu ślubnego dobrej jakości są świetne ujęcia. Jeśli ujęcia w filmie ślubnym nie będą miały poprawnej ostrości, ekspozycji oraz będą przypadkowo poruszone – cała magia filmu ślubnego zostanie zburzona. Błędy w filmowaniu skutecznie przykuwają uwagę widzów i sprawiają, że nawet podświadomie czujemy, że w filmie ślubnym jest coś nie tak.

Oprócz samej poprawności ujęć, równie ważne jest odpowiednie zróżnicowanie planów. Kamerzysta na weselu powinien znać podstawowe zasady tworzenia filmów. Jedną z ważniejszych, która jest szczególnie istotna podczas montażu filmu ślubnego jest zasada mówiąca o różnicowaniu planów. Ujęcia szerokie, czyli takie, w których widzimy szeroki kadr powinny być w miarę możliwości montowane naprzemiennie z ujęciami wąskimi – np. ujęciami z obiektywu makro. Dzięki temu unikniemy tzw. efektu przejścia „plan w plan”, który skutecznie burzyłby naszą percepcję w odbiorze filmu ślubnego.

Filmowanie ślubów – odpowiedni sprzęt to podstawa

Aby nakręcić dobre ujęcia – kamerzysta weselny musi posiadać odpowiednie narzędzia. Choć dobry kamerzysta weselny poradzi sobie nawet na gorszym sprzęcie, to i tak w dużej mierze jakość sprzętu decyduje o jakości gotowego filmu ślubnego. Aby uzyskać płynne ruchy kamery – kamerzysta na weselu musi mieć stabilizator ruchów kamery. Niestety pewnych rzeczy z ręki nie nakręci się dobrze. Nie da się również zrobić świetnych ujęć filmowych z wysokości, bez odpowiedniego kranu kamerowego czy drona.

Filmowanie ślubów a montaż filmów ślubnych

Montaż i postprodukcja to jeden z najważniejszych etapów w tworzeniu filmów ślubnych. Tworząc filmy ślubne doskonale wiemy, że nie wystarczy nagranie samego świetnego materiału. Aby Wasz film ślubny był naprawdę wyjątkowy – potrzeba dobrego montażysty. Montaż filmów ślubnych to zajęcie niezwykle pracochłonne. Doświadczony montażysta montujący filmy ślubne to niezwykle ważna osoba w procesie filmowania ślubów. To właśnie montażysta filmów ślubnych nadaje im ostatni szlif, tak by w pełni wykorzystać potencjał nagranego materiału filmowego. Mówi się, że przeciętny montażysta filmowy montuje filmy, a dobry zaś montuje emocje. I to właśnie te emocje są najważniejsze. W dzisiejszych czasach to emocje towarzyszące Wam podczas oglądania filmu ślubnego świadczą o jego jakości.

Filmowanie ślubów – jak powinien wyglądać dobry film ślubny – mamy głęboką nadzieję, że powyższy tekst choć trochę pomoże Wam w wybraniu odpowiedniej firmy na wesele lub kamerzysty.